Publikováno: 01.10.2019 |
~ čtení |
Aktualizováno: 25.08.2022 |
Mnoho různých věcí
Jak se v nich zorientovat?
Jak se nenechat odradit filosofickou hantýrkou?
Co do existence
Co do identity
Jeden obrázek je lepší než tisíc slov
Ilustrujme si to na dvou obrázcích:
Nevyhnutelná ztráta energie v potravinovém (= obětním) řetězci:
[J = joule → jednotka energie]
Rostliny dokáží využít jen 1% sluneční energie, býložravci z tohoto 1% dokáží využít jen 1⁄10 (tj. 0,1%)
a masožravci z tohoto 0,1% jen další 1⁄10 (tj. 0,01%) energie. Čili 99,99% energie v potravinovém řetězci přijde vniveč!
Při všem tomto dělení bychom neměli zapomínat, že naším cílem není vytvořit nějaký vyčerpávající třídící systém, ale odhalit pravou povahu člověka, z níž bude možné odvodit smysl a cíl lidského života.
K tomu jsme si nyní připravili půdu zdánlivě triviálními (leč nesmírně důležitými) úvahami o povaze věcí. Základní poznatky o věcech (= základních stavebních kamenech reality) nám v dalších úvahách pomohou rozlišit pravdivé představy [o světě, bohu a člověku] od těch mylných.
Poznáme například, že:
Nic z toho by však nebylo možné, kdybychom si nejprve neujasnili základní povahu věcí – tj. kdybychom odmítli u věcí uznat jejich neměnnou identitu a nerozlišovali mezi nimi vlastníky od vlastností, a pravé věci od zdánlivých.
Vesmír spěje k rozkladu (úpadku), ale živé bytosti mohou tento proces zvrátit a vyvinout se v něco dokonalejšího. To je ale možné jen usilovnou prací, a neobejde se to bez obětí (neboť na každou práci je třeba spousta sil a materiálu).
Najít pravdivé odpovědi na základní otázky smyslu a cíle lidského života je v silách každého rozumně uvažujícího člověka, který ještě nezahodil svůj zdravý selský rozum do koše a nevyměnil ho za názor většiny, který je [na první pohled] sice svůdný, rozšířený, moderní a vědecký, ale [při podrobnějším pohledu] z něj všude trčí plno omylů, rozporů a nesmyslů.