Antikvariát

Marcel Goliaš

Přihlášení / Registrace
 
Křesťanství > Výchova charakteru
7

Název:After you believe
Podnázev:why christian character matters
Autor:Wright, N. T.
Kód:00264
Žánr:náboženství, křesťanství, protestantství, výchova charakteru
Jazyk: anglicky
Nakl. údaje:New York : HarperCollins
Rok vydání:2010
Rozsah:324 str.
eISBN:978-0-06-197839-5 (ebook)
Stav:výborný
Umístění:Nab-2
Anotace:How do you develop a character suited for God’s Kingdom? Practice, practice, practice. That, in a nutshell, is the message of this volume on building Christian character by Wright, a prodigiously prolific Bible scholar and Anglican bishop of Durham, England. In arguing for this new vision of virtue, which is a vision of Jesus Christ himself, Wright carefully explores such classical exponents of character as Aristotle. He also acknowledges the existence of other notions of encouraging behavior-based rules, duty, or being true to oneself. Drawing on scriptures from Genesis to Revelation, Wright asserts that true transformation comes through the work of the Holy Spirit and through worship, mission, and following Jesus. As the habits of virtue grow, the church community will become the royal priesthood it is meant to be, anticipating (one of the author’s favorite words) God’s coming new world. A follow-up to Wright’s Simply Christian and Surprised by Hope, this solid volume will appeal to Christians who appreciate biblical interpretation that hews to tradition but incorporates an emphasis on contemporary social justice as an element of Christian virtue.
Cena:171,- Kč

Rezervováno
Název:Charakterný mladík
Autor:Tóth, Tihamér
Kód:00011
Žánr:náboženství, křesťanství, katolictví, výchova charakteru
Jazyk: slovensky
Nakl. údaje:Trnava : Spolok svätého Vojtecha
Rok vydání:1937
Rozsah:197 str.
Stav:dobrý
Vazba:V2: Měkká vazba lepená (brožovaná)
Popis:otřepené okraje, jiný přebal
Umístění:Nab-1
Anotace:Knížka Charakterní mladík od biskupa Tihaméra Tótha je přesně ta kniha, která by měla provázet formaci každého mladého muže. Není mladík, který by při čtení této knihy nedocenil laskavé, dobrě-míněné argumenty [či zdůvodnění] biskupa Tótha. Klíčovým tématem této knihy je myšlenka, že „katolická výchova charakteru nevyžaduje zničení vášní; ale naopak z nich chce učinit své spojence“ (str. 48). Jsi impulzivní? Ovládni svůj prchlivý hněv jako Cesar a „počítej do dvaceti, než odpovíš“ (str. 21). Probouzíš se ve špatné náladě? Nevadí! „Přinuť se usmívat… tím svoje emoce do jisté míry přemůžeš“ (str. 82). Cítíš se v pokušení říct malou lež? Nikdy! „Bez ohledu na to, co děláš, zeptej se svého svědomí: Je tohle správné?“ (str. 122).
Cena:200,- Kč

Název:Cultivating christian character
Autor:Zigarelli, Michael A.
Kód:00265
Žánr:náboženství, křesťanství, protestantství, výchova charakteru
Jazyk: anglicky
Nakl. údaje:Colorado Springs : Purposeful Design Publications
Rok vydání:2005
Rozsah:126 str.
ISBN:978-1-58331-065-6
Stav:chvalitebný
Umístění:Nab-2
Anotace:It’s a timeless question: How do I become more like Jesus Christ? What can I do to develop authentic Christian character-to be patient and kind, to have joy and inner peace, to be gentle, compassionate, self-controlled, and forgiving? What can I do to really care about people and to love them as God does? How can I finally-and permanently- become a better person than I am today? On the basis of the experiences of more than 5,000 Christians around the world, and drawing from the finest thinking on the subject, Dr. Zigarelli uncovers the secrets to cultivating Christian character and to living the best life possible. Join him as he reveals the character strengths and weaknesses of Christians, from teenagers to senior citizens. Learn where character bottoms out for most Christians and what they can do to bounce back. Learn the specific character development needs of men and women, of new Christians, and of veterans of the faith. And perhaps most important, discover the pathways to becoming the person that God wants you to be, the person your family wants you to be, the person who, deep down, you’ve always wanted to be.
Cena:217,- Kč

Název:The book of man
Podnázev:readings on the path to manhood
Autor:Bennett, William J.
Kód:00255
Žánr:náboženství, křesťanství obecně, výchova charakteru
Jazyk: anglicky
Nakl. údaje:Nashville : Thomas Nelson
Rok vydání:2013
Rozsah:594 str.
eISBN:978-1-59555-271-6 (ebook)
Stav:výborný
Umístění:Nab-2
Anotace:WHAT IT MEANS TO BE A MAN

Raising up men has never been easy, but today is seems particularly tough. The young and old need heroes to embody the eternal qualities of manhood: honor, duty, valor, and integrity. In The Book of Man, William J. Bennett points the way, offering a positive, encouraging, uplifting, realizable idea of manhood, redolent of history and human nature, and practical for contemporary life.

Using profiles, stories, letters, poems, essays, historical vignettes, and myths to bring his subject to life, The Book of Man defines what a man should be, how he should live, and to what he should aspire in several key areas of life: war, work, leisure, and more. „Whether we take up the sword, the plow, the ball, the gavel, our children, or our Bibles,“ says Bennett, „we must always do it like the men we are called to be.“ The Book of Man shows how.
Cena:73,- Kč

Název:The young man of character
Podnázev:a guide to fortifying and rebuilding the natural foundation of manhood
Autor:Tóth, Tihamér
Kód:00099
Žánr:náboženství, křesťanství, katolictví, výchova charakteru
Jazyk: anglicky
Nakl. údaje:Kansas City : Angelus Press
Rok vydání:2012
Rozsah:176 str.
eISBN:978-1-937843-35-9 (ebook)
Stav:výborný
Umístění:Nab-1
Anotace:Few men are born to be conquerors. Few men are born to be leaders of countries. But to conquer the realm of the soul, and to gain the crown of manly character, this lofty task awaits each one of us. Bishop Tihamer Toth was born towards the end of the 19th Century in Hungary and was ordained a priest in 1911. Devoted to the salvation of souls, Bishop Toth wrote profusely, as well as delivering weekly lectures at the University of Budapest where he was a professor of homiletics and of pastoral theology. By the end of his short life (he would die in 1939, the same year as his episcopal consecration) he had contributed greatly to the spiritual life of the Hungarian people. This book is his reflection on the virtues necessary to be a truly virtuous young man. In The Young Man of Character, Bishop Toth seeks to create real, manly character in the souls of the young, and does so by examining, point by point, each aspect necessary to the development of that character. Far from something belonging to another century or generation, this insigthful work has perhaps never been more needed than in our own age, when manly virtue is attacked, and true chivalry is scorned.
Cena:167,- Kč

Název:Úvod do zbožného života
Autor:Saleský, František
Kód:00201
Žánr:náboženství, křesťanství, katolictví, výchova charakteru
Jazyk: česky
Nakl. údaje:Praha : Zvon
Rok vydání:1990
Rozsah:246 str.
ISBN:80-7113-025-7
Stav:chvalitebný
Umístění:Nab-1
Anotace:Dílo sv. Františka Saleského (1567-1622) vyšlo francouzsky poprvé v r. 1608. První český překlad pochází z r. 1657 z pera jezuity Jiřího Konstantia. Od té doby vyšlo mnoho dalších překladů. Čím vysvětlit takový zájem o dílo staré zhruba čtyři století? Jistě tím, jak autor - moudrý biskup - zná člověka. Je podivuhodné, jak je dílo svěží: to vynikne právě tím, když si uvědomíme některé dobové podmíněnosti (pohled na svět, stavba mše sv., pohled na manželství) s neměnně platným pohledem na člověka uprostřed tohoto světa.
Cena:120,- Kč

Název:Výchova karakteru
Autor:Gillet, Martin Stanislas
Kód:00010
Žánr:náboženství, křesťanství, katolictví, výchova charakteru
Jazyk: česky
Nakl. údaje:Olomouc : Edice Krystal
Rok vydání:1932
Vydání:2
Rozsah:127 str.
Stav:chvalitebný
Vazba:V2: Měkká vazba lepená (brožovaná)
Popis:lehce otřepené okraje
Umístění:Nab-1
Anotace:Pravý ideál křesťana je být čestným člověkem, ale nejlepším prostředkem, jak toho dosáhnout, je žít jako křesťané. Tento ideál tkví v pozvednutí se nad sebe. Pravda v nás rozlévá své světlo, ale také v nás bouří vášně. Zabrání mrak vášní zazářit pravdě, nebo pravda rozežene mrak? Ideálem je zřídit v našem mravním světě království pravdy, rozumu nad otřesy, jež se zdola zvedají; naplnit světlem a teplem všechny jeho zákoutí; dát tento svět do stavu stálé rovnováhy, jež z nás učiní pány sebe samých, lidi charakterní. To je ideál čestného člověka, avšak nejlepším prostředkem, jak uskutečnit v sobě čestného člověka, mistra nad sebou, je žít jako křesťan, protože právě křesťanský ideál přináší s sebou prostředky k jeho uskutečnění v celé plnosti. Taková je hlavní myšlenka, vůdčí ideál této knihy.
Cena:150,- Kč

Marcel Goliaš © 2021