Ekologie rostlinného akvária

V mantinelech zdravého rozumu a kritického myšlení

2035
Publikováno: 20.02.2013, Aktualizováno: 28.01.2017

Twinstar: ničení řas elektrolýzou

Komentář 2018

Twinstar je typickým produktem moderní doby, kdy se neustále vymýšlejí nové a nové věci, o nichž se pak lidem tvrdí, že je nutně potřebují, že jim podstatně zlepší život apod. Pokud má někdo nad akváriem moderní LED osvětlení se stmívačem ovládané mobilem, moderní filtr propojený s počítačem, CO2 set s pH regulátorem a spoustu dalších technologických vymožeností, bude pro něj Twinstar další logickou volbou – dalším evolučním krokem k dokonalejšímu rostlinnému akváriu.

Pro mě je to jen další zbytečný bazmek, bez něhož se obejdu. Nemám tyhle věci rád, protože si o nich myslím, že nám deformují myšlení, a my pak k akváriu přistupujeme už jen jako k automatu, do kterého hodím několik mincí v očekávání, že mi z něj vypadne pěkné rostlinné akvárko.

Twinstar: Nový pomocník pro zlepšení kvality vody a potlačení řas?

V tomto článku vám poodhalím některé zajímavé informace, které jinde nenajdete → například jaký vliv má Twinstar na redox.

Tento článek má být pokusem o shrnutí všech dostupných informací o výrobku Twinstar, na který se na Internetu v době jeho uvedení na trh objevila spousta rozporuplných reakcí. Jedni ho označovali za 'hadí olejíček' (výrobek s falešnými léčivými účinky), zatímco jiní si ho nemohli vynachválit (ať už pro jeho ničivé účinky na řasy, nebo blahodárné účinky na kvalitu vody, kondici rostlin a zdraví ryb). Poměrně dlouhou dobu ale prakticky nikdo s jistotou nevěděl, co přesně tento přístroj dělal. Podle výrobce se jedná o přístroj, který v akváriu brání a omezuje bujení řas, potlačuje nemoci ryb (ničí patogeny) a urychluje růst rostlin, což nám ale neříká nic o tom, na jakém principu tento přístroj vlastně funguje. V materiálech určených pro distributory se objevila informace, že bublinky, které tento přístroj při své činnosti produkuje, jsou kyslík.1)

Tento výrobek se rozhodla vyzkoušet i řada předních přírodních akvaristů (tzv. aquascaperů), např. Viktor Lantos, který mi dovolil zde publikovat výsledky jeho praktických testů. Abyste se ale nemuseli spoléhat jen na názor jednoho člověka, můžete si najít na Internetu spoustu dalších komentářů, nebo se podívat na řadu videí na YouTube, kde zkušenosti s používáním tohoto přístroje popisuje řada dalších akvaristů.

Jak už jsem zmínil, na toto zařízení existuje spousta rozličných názorů. Jedni ho kritizují a říkají, že když nás řas zbaví nějaké zařízení, nikdy se pak nenaučíme základy (což může být pravda). Druzí si ho pochvalují a oponují zase tím, že spousta nováčků s akvaristikou skončí, protože je sice nadchne pohled na překrásná rostlinná akvária zkušených akvaristů, ale záhy po založení své vlastní nádrže je zaplaví invaze řas, nebo jednoduše nemají tolik času získat všechny potřebné znalosti, aby byli úspěšní.

1) Jelikož přístroj funguje na principu elektrolýzy (podobně jako ionizátory používané na výrobu "živé vody"), vzniká při jeho používání v akváriu nejen kyslík, ale i 2x tolik vodíku.
Doporučené zdroje informací:
Kladné (či převážně pozitivní) ohlasy:
Twinstar → Oficiální webové stránky výrobce
Twinstar for resellers → Oficiální materiál výrobce určený pro distributory Twinstaru
Fantastic Properties of Nano-bubbles
Apparatus for controlling algal blooms and killing pathogens in fish tank (Patent)
Toto je s největší pravděpodobností patent přímo na výrobu přístroje Twinstar. Podle informací v patentu se jedná o přístroj, který může do mřížky umístěné v akváriu vysílat střídavě buď kladné (+) nebo záporné (-) napětí. Díky tomu může mřížka přístroje (označovaná v patentu jako "smrtící aparát", angl. killing apparatus) fungovat jakožto sterilizátor, a to dvojím způsobem: 1) Vytvořením rozdílu v elektrickém napětí mezi vnitřním a vnějším prostředím buněčných membrán může přímo ničit buněčné membrány mikroskopických organismů (např. bakterií, angl. germs), které se s ním dostanou do styku. 2) Smrtící aparát generuje radikály, a pomocí nich pak nepřímo sterilizuje akvárium. Kromě toho může smrtící aparát napomáhat také růstu vodních rostlin v akváriu, a to tak, že ve vodě aktivuje kladné ionty, jako je Ca2+, K+, Mg2+, Fe2+, Zn2+, a/nebo Na+, a tím přispívá ke zlepšení jejich růstu.
Principle and application of microbubble and nanobubble technology for water treatment
Záporné (či rezervované) ohlasy:
Internetová diskuzní vlákna o Twinstaru:

Cena a provoz přístroje Twinstar:
TypCena
Twinstar Mini 4.480,- Kč
Twinstar Mini S
Twinstar Nano 5.040,- Kč
Twinstar Super S
Náhradní membrána 1.399,- Kč
Každých zhruba 9-18 měsíců se musí vyměnit membrána → v závislosti na podmínkách, jaké panují ve vašem akváriu. Přístroj se zapíná přibližně jedou za 10-30 minut, po dobu zhruba 15 sekund vytváří bublinky, pak se zase vypne a do 30-45 sekund se voda od bublinek zcela vyčistí. Jedná se tedy o poměrně drahý kousek zařízení, které vás samozřejmě nezbaví úplně všech problémů. Přesto svými výsledky dokáže zcela jistě překvapit nejednoho zkušeného akvaristu, který by si dokázal s řasami poradit i bez tohoto přístroje.

Ceny platné k 01/2017
Chihiros Doctor:
Zanedlouho po uvedení korejského Twinstaru na trh se na Internetu objevila i dokonalá (a v některých ohledech i vylepšená) čínská kopie s názvem Chihiros Doctor, která se prodává v přepočtu za zhruba 1.700,- Kč ($70). Rozbor membrány (mřížky) ukázal, že je vyrobena z titanu (~94% titan, 3% železo, 0.5% chrom, zbytek zirkon apod.). V současné době (1/2017) se již prodává druhá generace tohoto přístroje (Chihiros Doctor 2).

Srovnání Twinstar vs. Chihiros:

Copyright © 2015 Dušan Zervan

"Ať už si to chceme přiznat nebo ne, většina lidí nemá zájem ani čas procházet si tisíce příspěvků na fórech, či stovky stránek na Internetu, a vybírat si z toho všechny podstatné informace o rostlinné akvaristice, a učit se nové věci. Většina lidí chce mít všechno hned a pokud možno bez práce. Nechtějí být žádnými vědci nebo biology, jsou ochotni tak maximálně investovat své peníze do nákupu nějakého uceleného systému, který si doma snadno (podle jednoduchého návodu) postaví, zapojí a spustí. A pokud jim toto nenabídneme, akvaristika se asi nikdy nestane příliš rozšířeným koníčkem. Nechme teď stranou, zda je to dobře nebo špatně. Taková je prostě realita. A protože největší překážkou k vytvoření krásného přírodního akvária bývají pro spoustu začínajících akvaristů právě řasy, mohou jim podobné přístroje pomoci tyto počáteční obtíže snadno překonat.
Pro rostlinná akvária jsou vhodné pouze verze Twinstar Mini a Twinstar Nano. Modely Mini S, Super S a Shrimp (které fungují jako sterilizátory), jsou tedy vhodné spíše pro chovatele ryb a krevetek → máme s nimi pozitivní zkušenosti při léčení nemocných ryb (většina se do 30 hodin uzdraví). Pokud máte akvárium větší než 500L, jeden přístroj už vám na něj nebude stačit, takže musíte adekvátně tomu znásobit počet přístrojů. Zařízení je třeba pravidelně (přibližně každé 3 týdny) čistit v nějakém roztoku jako je třeba ADA Superge. Na základě našich testů je toto zařízení dokonalým zabijákem především zelených vláknitých řas. Na sinice sice působí také, ale pomaleji a pouze na místech, kde je dostatečný proud. Aby zařízení dobře fungovalo, potřebují být bublinky po nádrži roznášeny dostatečným proudem, a zařízení je také vhodné umístit do nádrže co nejníže. Na citlivé druhy krevetek nemá podle všeho žádný negativní vliv. Zelené přisedlé řasy na zkamenělém dřevě odstraňuje velmi účinně. Z vápencových kamenů ustupuje řasa pomaleji. Čas, který zařízení šetří při údržbě, je neocenitelný. V podstatě je třeba provádět už jen pravidelné výměny vody a zastřihávat rostliny. Při použití tohoto zařízení není třeba si pořizovat tolik řasožravců."

– Viktor Lantos

1. Test Twinstar Nano

Parametry akvária:
Rozměr: 90x45x45 cm (180ℓ)
Stáří akvária: 5-6 měsíců (zaběhnuté akvárium)
Čistící osádka: 30-40 krevetek japonských, 2-3 neritiny, 30-30 krevetek sakura a CRS, spolu s 1-2 SAE
(přestože jsme je nekrmili, k potlačení řas příliš nepřispívali).
Osvětlení: 4x39W ATI, 7h denně
Substrát: ADA Amazonia s Power Sand Special
Dekorace: Dragon Stone
CO2: Stlačený plyn s difuzorem ADA Beetle
Filtrace: Eheim 2075 (1250 ℓ/h) plný biomédia + 250 mℓ purigenu
Voda: pH 6.3 až 6.5, TDS [celk.množství rozpuštěných solí] 120-140 mg/ℓ, 22-24°C
Hnojení: ADA Brighty K 10 mℓ/den, ADA Step 2 10 mℓ/den, KH2PO4 malá lžička denně
Výměna vody: 40% týdně

Počáteční stav:
Jedná se o zaběhnuté akvárium staré asi 5-6 měsíců. Díky početné osádce řasožroutů a pravidelné údržbě jsme s ním nikdy nemívali žádné problémy, ale v posledních 2-3 týdnech jsme měli několik problémů s CO2 setem, a stav akvária se tak začal pomalu zhoršovat. Měli jsme řasy na koberečku zastřižených rostlinek 'Eleocharis parvula mini', i ve vyšší travičce 'Echinodorus tenellus'. Na kamenech 'Dragon stone' byly malé zelené tečky, které tam zůstávaly i po očištění, protože nebylo možné vyčistit každou díru a nerovnost. Kvůli řasám byl samozřejmě i nějaký biofilm na hladině. Na levé straně nádrže se masivně přemnožila sinice. K tomu obvykle docházelo, když kobereček 'Hemianthus callitrichoides' příliš zmohutněl, kořínky se začaly uvolňovat ze substrátu a celý kobereček se začal vznášet. Pod koberečkem se začala rychle rozšiřovat sinice, a bylo jen otázkou času, kdy se objeví i na koberečku. Dalším problémem bylo, že byla v akváriu trochu kalná voda. Nebyl jsem si jistý, čím přesně to bylo, protože v našich dalších akváriích byla voda průzračně čistá, a i v této 180ℓ nádrži jsme měli ve filtru 250 mℓ purigenu. Zákal se však vždycky druhý den po výměně vody zase vrátil.

Úplně všech řas vás to sice nezbaví, ale výsledky jsou i tak vynikající.

Délka testu: 2 týdny

Výsledek testu:

Akvárium bylo během pár dní dokonale čisté. Takže cokoli tam bylo postižené řasami, je zcela čisté.

Řasy na koberečku 'Eleocharis parvula mini' v popředí zcela zmizely. Zbylo jich maličko u předního skla, kde moc neproudí voda a substrát tam není čistý. 'Dragon stone' je zcela čistý. Není na něm žádný zelená tečka (dokonce ani v dírách). To málo, co tam bylo, zmizelo. Vodní hladina je čistá. (Před testem jsme odstranil Eheim Skim.) Je poměrně běžné, že když se zbavíte řas, vyčistí se i vodní hladina. Ryby se cítí lépe (více plavou). Malé množství řasy, které jsme měli na 'Echinodorus tenellus', úplně zmizelo.

Sinice zčásti odumřela, ale kvůli silnému osvětlení se zase druhý den objevila. I přesto však vypadala, jako by umírala (podobně jako při ošetření pomocí peroxidu nebo tekutého uhlíku). Poté, co jsem stávající sinici odsál a kobereček 'Hemianthus callitrichoides' jsem znovu zasadil do substrátu, se už sinici neobjevila. U sinice tedy přístroj funguje mnohem lépe jako prevence, než že by ji přímo potlačoval. Rostliny rostou o něco lépe/rychleji.

Po 12ti dnech používání přístroje zmizely všechny řasy z dekorací a rostlin, ale na skle akvária se vytvořil tenký biofilm (podobně jako u nových nádrží) a objevilo se tam pár drobných zelených řas. Podobně jako před testem se řasy stále chytají na difuzor a skleněné trubky v akváriu. Na přístroji Twinstar se řasy usazují o něco méně (i když jen na těle přístroje, nikoli na mřížce). Během testu jsem žádné řasy (s výjimkou sinice) mechanicky ani chemicky neodstraňoval → žádný tekutý uhlík, peroxid, algicid; žádné odsávání ani čištění kartáčkem. Během testu jsme normálně hnojili. Každý týden jsme prováděli výměnu 30-40% vody.

Srovnání:
Před testem
Po 1 týdnu

Celkově na nás tento produkt udělal velký dojem. Během pouhého 1 týdne odvedl velký kus práce, takže akvárium vypadalo čistě a zdravě. Po dvou týdnech jsme už neměli v akváriu žádné zelené vláknité řasy, sinice odumřela, zelená přisedlá řasa na kamenech odumřela a kameny se vyčistily, voda zprůzračněla.

2. Test Twinstar Nano

Parametry akvária:
Rozměr: 90x45x45 cm (180ℓ)
Stáří akvária: 2-3 týdny (v záběhu)
Osvětlení: ADA Solar I - Green, 7h denně
Substrát: ADA Africana, ADA Colorado Sand
Dekorace: Seiryu Stone (s vysokým obsahem vápníku)
CO2: Stlačený plyn s difuzorem ADA Beetle
Filtrace: Eheim Prof 3 2075 (1250 ℓ/h)
Voda: 22-24°C
Hnojení: Denně 10 mℓ ADA Brighty K a Brighty Step 2
Výměna vody: 40-50% týdně

Počáteční stav:
Třetí týden zabíhání akvária pokryly kameny Seiryu zelené řasy. První dva týdny byly naprosto čisté. I na písku se objevily nějaké řasy, a v pískovém loži byla patrná sinice. Normálně bych tomu nevěnoval pozornost a věnoval se pravidelné údržbě (kartáčkem bych prvně očistil kameny, odsál řasu z písku, a k přednímu sklu bych aplikoval tekutý uhlík). Tentokrát jsem však nepoužil žádný tekutý uhlík, nic jsem manuálně neodstraňoval, ani nečistil.

Délka testu: 2 týdny

Stav po 2 hodinách

Výsledek testu:
Již po pouhých dvou hodinách zmizely zelené přisedlé řasy ze skupiny kamenů v těsné blízkosti Twinstaru. Proud v této nádrži je o něco pomalejší než v té předchozí, takže se bublinkový opar (který přístroj vytváří) neroznáší po nádrži tak rychle. Na vápencových kamenech v těsné blízkosti přístroje se vytvářely bílé fleky (podobné, jaké vznikaly na kamenech 'Manten Stone', když jsme na ně nakapali trochu více kyseliny). Při záběhu akvária se uprostřed mechů neobjevily žádné zelené vláknité řasy, sinice na písku odumřela (v malém množství zůstala jen u předního skla). Neobjevily se ani žádné rozsivky a ostatní řasy, které bývají spojené se záběhem akvária. Zelená přisedlá řasa na kamenech se zpočátku nerozšiřovala, ale příliš rychle neustupovala. Později se přece jen rozšířila a přístroj na ni (zdá se) neúčinkoval. Každopádně nám přístroj během zabíhání akvária ušetřil spoustu práce s údržbou.

Po 2 hodinách od zapojení přístroje
Po 1 týdnu
Po 5 týdnech
Na vápencových kamenech (Seiryu Stone) nefunguje podle všeho přístroj Twinstar příliš dobře. Jak můžete vidět po několika týdenním používání, kameny jsou pokryté zelenou přisedlou řasou. Nutno ale dodat, že se za celou dobu používání přístroje neobjevily v nádrži zelené vláknité řasy ani rozsivky, které se obvykle v čerstvě založených nádržích nebo nádržích s velkým množstvím mechů objevují.

3. Test Twinstar Mini

Parametry akvária:
Rozměr: 60x30x36 cm (60ℓ)
Stáří akvária: 1 měsíc
Osvětlení: ADA Aquasky 602 (duální jednotka LED)
Substrát: ADA, blíže neurčeno
CO2: Stlačený plyn
Filtrace: neuvedeno
Voda: neuvedeno
Hnojení: neuvedeno
Výměna vody: neuvedeno

Počáteční stav:
Po výraznějším zastřižení rostlin jsme se potýkali s velkým množstvím zelené vláknité řasy ve vrcholcích stonkových rostlin, které byly blízko osvětlovací jednotky.

Délka testu: 4 dny

Výsledek testu:
Vláknité řasy zmizely za pouhé 2 dny. Voda se pročistila, a na ústupu bylo i menší množství černé štětičkové řasy, která se uchytila na rostlinách 'Eleocharis parvula' (ty se totiž ještě nerozrostly po celém dnu, a proud měl tak možnost vyplavovat ze substrátu živiny).

Po 4 dnech (zařízení v provozu)
Po 4 dnech (po vyčištění vody od bublinek)
Po 9 dnech

Začínající akvaristé se musejí nejprve naučit základům → jak vyřešit skutečnou příčinu, která vede k podpoře a přemnožení řas: příliš silné osvětlení po příliš dlouhou dobu, nedostatečná/nestabilní hladina CO2, nedostatek živin, zanedbaná údržba, málo rostlin (nebo špatná péče o ně). Tohle by si měl nastudovat každý akvarista, který chce mít pěkné rostlinné akvárium. Vyberte si systém, který bude odpovídat vašim požadavkům. Vyberte si metodu (high-tech, low-tech) a naučte se ji dokonale zvládnout. S trochou trpělivosti a rad od zkušenějších můžete za čas plně porozumět tomu, co je důležité a co je vedlejší.

Twinstar je dobrá pomůcka při údržbě, ale pokud ji nebudete používat správným způsobem, nelze od ní čekat zázraky. Spousta začínajících akvaristů má problémy s řasami, a proto spoustu své energii věnují úsilí, jak se jich zbavit. Problém ale je, že spousta začátečníků nemá vhodné vybavení, osvětlení, metody hnojení, rovnovážnou hladinu CO2, cyklus údržby, a nemá ani základní znalosti o pěstování rostlin. Takže za 99% jejich problémů může něco jiného. V takovém případě jim podobné zařízení jako Twinstar příliš nepomůže. Pomůže jim sice s řešením jednoho problému, ale celkově nevyvážený systém toto dílčí řešení nakonec hravě přebije, takže v takovém systému nebude účinkovat. Zkušenějším akvaristům pomůže tento nástroj omezit potřebu údržby, eliminovat náhlé invaze řas, a udržet nádrž dokonale čistou (včetně dekorací a písku).

4. Test Twinstar Mini ve třech nano akváriích

Testováno ve třech stejných nano akváriích ADA (30x30x30cm = 30ℓ), stáří: 1 rok, osvětlení: ADA Aquasky 301, substrát: ADA.

V pátek jsme nainstalovali Twinstar do pravého akvária (kde jsme měli menší problémy se zelenými vláknitými řasami na lávových kamenech a také se sinicí), a v pondělí už bylo dokonale čisté, jakoby bylo sterilizované.

V prostředním akváriu byly vážnější problémy. Po měsíci bezproblémového růstu se 'Blyxa japonica' začala rozpadat. Od ní pak řasy přešly i na 'Limnophila hippuroides' v pozadí. Neměli jsme zde žádné krevetky, pouze jednu malou SAE. Trvalo přibližně 10 dní, než se nádrž dokonale vyčistila od řas. Nepřišli jsme při tom o jedinou rostlinu; nemuseli jsme odstřihnout ani jeden list. Jediná rostlina, která projevovala negativní známky, byla 'Hydrocotyle tripartita', která jakoby zbělala (a tento stav se nezlepšil ani poté, co jsme Twinstar z nádrže zase vyndali).

Testovaná nano akvária

5. Test Twinstar Mini

Testováno v dalším 60ℓ akváriu ADA (60x30x36cm = 60ℓ), stáří: nové (v záběhu), osvětlení: ADA Aquasky 601, substrát: ADA Aquasoil Amazonia.

Akvárium, ve kterém běžel 2 měsíce Twinstar
Stav této nádrže se výrazně zhoršil poté, co přestal fungovat časovač na spouštění CO2 během svátků, kdy jsme měli zavřeno. V nádrži se také objevilo menší množství rozsivek (což je u substrátů Aquasoil Amazonia celkem běžné). 'Blyxa japonica' i kobereček z 'Eleocharis parvula' byly také postiženy zelenou vláknitou řasou. Všechny tyto problémy se při používání Twinstaru během 2 týdnů vyřešily. S tímto výsledkem jsem byl velmi spokojený. Ani na kamenech Seiryu nebyly kupodivu žádné řasy (přestože ve větších akváriích přístroj na tyto kameny nezafungoval). Nutno také podotknout, že v této nádrži bylo opravdu hodně světla, protože sem šlo světlo částečně i z vedlejší nádrže, kde jsme používali velmi výkonné osvětlení ADA Aquasky 602. I tak byla díky Twinstaru údržba hračkou.

6. Test Twinstar Nano

Testováno v novém 240ℓ akváriu, stáří: nové (v záběhu), osvětlení: 4x54W | 6x54W ATI.

Po nasazení přístroje začaly od prvního dne ustupovat rozsivky. Kromě toho se zdá, že mechům toto zařízení svědčí a rostou rychleji. Voda je téměř průzračná, mechy vypadají lépe, počáteční řasy jsou na ústupu. Máme sice v tomto akváriu větší osádku řasožroutů, ale to proto, že zde máme opravdu hodně mechů, takže je budeme potřebovat. Nemáme zde ale žádné SAE.

Obrázek dva týdny staré nádrže
[konec testů]

"Twinstar jsme začali testovat před koncem roku, a musím říct, že jsme s ním měli ve všech akváriích, kam jsme ho nasadili, pozitivní zkušenosti. Během vánočních svátků byl náš obchod zavřený, takže jsme během této doby nepřidávali do našich akvárií žádné hnojivo. Proto, když jsme se po svátcích vrátili, byla většina akvárií postižená řasami. Téměř všechny nádrže měly vážné problémy se sinicí (v důsledku nedostatku NO3), zelenou přisedlou řasou (nedostatek PO4), s výjimkou nádrží s Twinstarem, které byli naprosto v pořádku a dokonale čisté. Nedostatek živin se sice později podepsal do určité míry i na nich, nicméně ve srovnání s ostatními nádržemi to byl velký rozdíl. Od svých zákazníků slýchám, že pod silným osvětlením se na vápencových kamenech (např. Seiryu) tvoří zelená přisedlá řasa. Tyto kameny je tedy třeba často manuálně čistit (žádné jiné řasy se však na nich netvoří). Od méně zkušených akvaristů mám však rozporuplnější reakce, kdy jedni hodnotí výrobek pozitivně, zatímco jiní nevidí při jeho použití téměř žádný rozdíl (snad jen kromě čistší vody). Spousta těchto lidí však provozuje poměrně nevyvážené systémy, ve kterých je příliš mnoho světla s nepříliš výkonnou filtrací, příliš silné proudění, nevyvážená hladina CO2 apod. Tento přístroj tedy nedokáže vyřešit všechny problémy. Proto si také myslím, že Twinstar je spíše vhodný pro zkušenější akvaristy, kterým pomůže s údržbou, nebo pro firmy, které se zabývají údržbou přírodních akvárií. U začátečníků problémy způsobené příliš nevyváženým systémem nevyřeší.
Pokud jde o čištění zanesené mřížky, tak to provádíme zhruba každé 2 týdny, a používáme k tomu čistící roztok ADA Superge. Ne všechny čistící roztoky jsou totiž vhodné na čištění kovů (nevhodný je např. JBL PowerClean). Narozdíl od čištění difuzorů (kterým stačí setrvat v čistící lázni 10-15 minut), je třeba nechat mřížku v roztoku přes noc (aby byla dokonale čistá)."

– Viktor Lantos

Zkušenosti dalších akvaristů

Korakot Kongponsrisiri

Zde je moje akvárium s přístrojem Twinstar. Podle mého názoru skutečně pomáhá potlačovat řasy. Výměnu vody v akváriu provádím každé 2 týdny.

© Korakot Kongponsrisiri → Moje akvárium s Twinstarem ...
... řasy v akváriu sice potlačuje, ale na samotném přístroji už méně
Alan Yusupov
© Alan Yusupov → Akvárium v záběhu, u kterého jsem na 5 dní přístroj vypnul.
© Alan Yusupov → Stav po 2 měsících
Steveo
Předtím
Potom

Postoj některých předních přírodních akvaristů k Twinstar

Kladný postoj: [ = přístroj zároveň prodávají] Rezervovaný postoj: [dobrá pomůcka, ale neřeší příčinu problémů]

Zdroj: ukaps.org

Co je vlastně Twinstar

Twinstar je přístroj fungující na bázi elektrolýzy vody, při které vznikají ionty vodíku a kyslíku. Tento "elektrolyzér" je stejně jako u běžné elektrolýzy napájen stejnosměrným proudem, nicméně zde dochází ke střídání polarit. Při tomto způsobu elektrolýzy fungují obě mřížky střídavě jako katoda i anoda, a na každé mřížce tak vznikají chvíli bublinky kyslíku, a chvíli bublinky vodíku. Bublinky, které zde vznikají, jsou z části tak jemné a malé, že dosahují rozměrů mikrobublinek a nanobublinek. Ve formě nanobublinek zůstává silně oxidační kyslík (a silně redukční vodík) v roztoku mnohem delší dobu, takže mají mnohem delší reakční čas (tj. mohou mnohem déle působit na své okolí). Přestože vyšší obsah kyslíku zvyšuje okysličení vody v akváriu, což napomáhá pravděpodobně i lepšímu a rychlejšímu odbourávání organických nečistot (ve vodě, v substrátu i ve filtru), dvakrát tak velký obsah vodíku má za následek rapidní pokles redoxu (někdy dokonce až k záporným hodnotám). Twinstar (a elektrolýza obecně) tedy velmi výrazně snižuje redox (oxidačně-redukční potenciál vody), čímž dochází k rapidní a podstatné změně jejích vlastností oproti normálu.

Zjednodušeně by se tedy dalo říct, že se jedná o generátor mikro/nano bublinek vodíku a kyslíku → jinými slovy, o přístroj na výrobu vody bohaté na kyslík, a zároveň i na vodík.

Smrtící aparát [killing apparatus] obsahuje dvě titanové vodivé síťky (mřížky) potažené platinou, které jsou od sebe oddělené (izolované) pomocí plastového mezikusu.

Tento přístroj v akváriu brání a omezuje bujení řas, potlačuje nemoci ryb (ničí patogeny) a urychluje růst rostlin. U smrtícího aparátu může být ovládáno jeho zapnutí a vypnutí, a lze ho napájet elektřinou z ovladače. Ovladač zapíná nebo vypíná smrtící aparát v předem nastaveném časovém intervalu a dodává mu elektrickou energii. Ovladač může při dodávání elektřiny smrtícímu aparátu produkovat střídavě kladné (+) a záporné (-) napětí.

Smrtící aparát může působit sterilizačně, a to dvojím způsobem:

 1. Přímo: pomocí rozdílu v elektrickém napětí [electrical potential difference] mezi vnější a vnitřní stranou buněčných membrán, a vystavením mikroskopického organismu tomuto napětí, ničí buněčné membrány tohoto mikroskopického organismu, jako je např. bakterie [germ]
 2. Nepřímo: produkuje radikál a jeho prostřednictvím sterilizuje akvárium
Kromě toho smrtící aparát může napomáhat růstu vodních rostlin v akváriu. Smrtící aparát totiž aktivuje ve vodě kladné ionty jako Ca2+, K+, Mg2+, Fe2+, Zn2+ a/nebo Na+, čímž příspívá ke zlepšení růstu vodních rostlin.

Zdroj: Patent US 20130284108 A1

Elektrolýza akvarijní vody

Akvarijní voda teče přes dvojici elektrod za přítomnosti minerálů (iontů), které poskytou chemický náboj, přes který přejde elektrický proud. Pokud by ve vodě tyto ionty nebyly (jako např. u demineralizované vody z reverzní osmózy), elektrolýza nebude probíhat. Když se prostřednictvím elektrod přivádí do vody mírný elektrický náboj, některé molekuly vody se rozdělí na ionty OH- a H+ (resp. H3O+).

Všechny kladně nabité ionty, včetně kationtů vodíku (H+, resp. H3O+), putují k záporné elektrodě, od které přijímají elektrony a slučují se do elektricky neutrálních atomů či molekul.

Redukce na katodě → Ionty H+ se slučují do molekuly vodíku H2 :
 • 4 H2O(l) + 4 elektrony => 2 H2(g) + 4 OH-(aq)
 • 4 H+(aq) + 4 elektrony => 2 H2(g)

Všechny záporně nabité ionty, včetně hydroxylových aniontů (OH-), putují ke kladné elektrodě, které odevzdávají své přebytečné elektrony a slučují se do elektricky neutrálních atomů či molekul.

Oxidace na anodě → Ionty OH- se slučují do molekuly kyslíku O2 :
 • 2 H2O(l) - 4 elektrony => O2(g) + 4 H+(aq)
 • 4 OH-(aq) - 4 elektrony => O2(g) + 2 H2O(l)

Pokud obě reakce spojíme, dostaneme: 6 H2O(l) + 4 elektrony => [ 2 H2(g) + O2(g) ] + [ 4 H+(aq) + 4 OH-(aq) ] + 4 elektrony

Na každé 4 elektrony, které protečou obvodem, se zredukují 4 ionty H+ na 2 molekuly H2, a zároveň se zoxidují 2 molekuly H2O (nebo 4 ionty OH-) na 1 molekulu O2.

Na katodě se odevzdá právě tolik elektronů, kolik se na anodě přijme. Zdroj proudu musí katodě dodávat právě tolik elektronů, kolik se na anodě odebírá. Zdroj proudu proto působí jako čerpadlo elektronů.

Voda "ošetřená" elektrolýzou má (díky přebytečným elektronům v roztoku) zvýšený redukční potenciál. Zatímco běžná pitná voda může mít ORP (oxidačně-redukční potenciál) kolem +300 až +400 mV, elektrolýzou (Twinstarem) redukovaná voda bude mít velmi nízké ORP (přibližně +70 až -50 mV v závislosti na parametrech akvarijní vody).
Pomocí ionizátorů (stolních přístrojů na výrobu "živé vody") si lze vyrobit redukovanou vodu s hodnotami ORP kolem -250 až -350 mV (čehož se dosahuje oddělením produktů anody a katody → což v akváriu nelze, neboť tam se oxidační i redukční produkty vzájemně promíchávají a výsledný redukční potenciál proto není tak vysoký).
Při elektrolýze akvarijní vody nevzniká samozřejmě pouze vodík a kyslík, ale i různé vedlejší produkty (v závislosti na příměsích, které jsou ve vodě obsažené), například:
1) Volný chlór: 2Cl- → Cl2 + 2 elektrony → HClO + HCl → ClO- → Cl- + O
2) Ozón: 3H2 → O3 + 6 elektronů + 6H+
3) Peroxid vodíku: O2 + 2H2 + 2 elektrony → H2O2 + 2OH-
Volný chlór a ozón mají silné dezinfekční účinky; peroxid vodíku má sice slabší dezinfekční účinky, ale zato při nich nevznikají žádné vedlejší produkty.

Současná vědecká debata o účincích elektrolyzované vody

Vliv elektrolyzované vody na:
Rostliny
 • Zlepšuje přenos živin (pomocí jejich zapouzdření) a jejich pronikání do buněčných struktur, což vede ke zlepšení růstu rostlin a lepšímu rozvoji kořenového systému.
 • Rostliny jsou odolnější a snáze pěstovatelné (snížená potřeba hnojiv).
Ryby
 • V elektrolyzované vodě může být chováno přibližně 3-4x více ryb. Rovněž také urychluje jejich růst, omezuje chorobnost a úmrtnost, omezuje potřebu používat hormony a antibiotika, a omezuje potřebu používání filtrace a údržby.
 • Snižuje potřebu používání mikrobiálních a chemickým přípravků k eliminaci škodlivých organismů a toxických chemikálií. Díky tomu mohou ryby lépe a rychleji růst a být zdravější.
 • Pomáhá efektivně bojovat se dvěma největšími současnými nepřáteli akvakultury: nedostatek kyslíku a nemoci.
 • Vyšší obsah rozpuštěného kyslíku pomáhá významným způsobem rybám, a zároveň i aerobním mikrobům.
Škodliviny
 • Rozkládá škodlivé, toxické sloučeniny na neškodné dílčí složky.
 • Způsobuje koagulaci organických a inorganických škodlivin a jejich vysrážení z roztoku, díky čemuž se pak dají snadno odstranit z vody pomocí filtrace.
 • Díky tomu bývá voda průzračnější.
 • Má díky vyššímu obsahu rozpuštěného kyslíku mírné dezinfekční účinky na některé bakterie, viry a další organické škodlivé látky, a má významný a blahodárný vliv na rostliny a živočichy.

Pro tato tvrzení však prozatím neexistují žádné vědecké důkazy či nezávislé testy prováděné třetími stranami k jejich ověření.

"V současnosti se vedou čilé vědecké diskuze o blahodárných účincích elektrolyzované vody na rostliny. O žádných podobných testech na rybách však nevím. Obecně by se dalo říct, že smíchaná elektrolyzovaná voda (z katody i anody) je pokládána za prospěšnou pro rostliny → což však zatím nebylo prokázáno. V malých dávkách bych účinky této vody považoval za prospěšné i pro ryby a další živočichy (ale je otázka, co přesně znamená toto "malé množství"). Bylo by potřeba otestovat účinky "velkého množství", které už by bylo škodlivé pro ryby, ale ještě ne pro rostliny. Elektrolyzovaná voda působí také mírně dezinfekčně, což může být v malém množství užitečné. Při elektrolýze se rovněž zvyšuje koncentrace rozpuštěného kyslíku. Pokles ORP je způsoben produkcí vodíku. Konkrétní typ vody má na elektrolýzu jen zanedbatelný účinek; velký vliv na elektrolýzu má jen obsah solí ve vodě."
– Prof. Martin F. Chaplin, PhD. (London South Bank University → aplikované vědy)

Podrobná charakteristika Twinstaru

Dostupné modely
 1. Twinstar mini
 2. Režim M1: pro akvária o objemu 50-120ℓ 2)
 3. Twinstar NANO
 4. Režim M1: pro akvária o objemu 50-120ℓ, případně pro zaběhnutá akvária založená déle než 1 měsíc
  Režim M2: pro akvária o objemu 150-200ℓ, případně pro nová akvária založená méně než 1 měsíc

2) Údaje výrobce o doporučených objemech akvárií se v různých zdrojích liší. Na webových stránkách u jednotlivých produktů doporučuje výrobce režim M1 pro akvária o objemu 60(65)-120ℓ, a režim M2 pro 180ℓ. Na webových stránkách v oddíle USER GUIDE (Uživatelská příručka) pak zase režim M1 pro 90-120L, a režim M2 pro 180-200ℓ. A v uživatelské příručce pro distributory uvádí, že režim M1 je vhodný pro akvária o objemu 50-120ℓ, a režim M2 pro 150-200ℓ. Takže každý ať si vybere, co potřebuje.

U akvárií založených méně než 1 měsíc nainstalujte produkt 3-5 dní poté, co jste z akvária odstranili důkladně veškerý bordel.
U akvárií založených déle než 1 měsíc nainstalujte produkt po důkladném odstranění bordelu a řas.

Algoritmus

Přístroj Twinstar běží podle předprogramovaných vnitřních hodin v přednastavených intervalech (viz tabulka dole) od chvíle, kdy ho zapnete. Nemá žádný externí časovač ani paměť, takže při výpadku proudu nedojde k automatickému obnovení spuštěného cyklu, ale celý cyklus začne zase od začátku. Navíc se po přerušení dodávky proudu přístroj ani sám znovu nezapne, a je tak potřeba ho znovu spustit manuálně.

Twinstar NANO → režim M1:
AktivitaČas
spuštění
Čas
vypnutí
Interval
(minuty)
1.elektrolýza [spuštění přístroje]0:00:000:01:00
2.elektrolýza0:30:000:31:00+30
3.elektrolýza1:00:001:01:00+30
4.elektrolýza1:30:001:31:00+30
5.elektrolýza2:00:002:01:00+30
6.elektrolýza2:30:002:31:00+30
7.elektrolýza3:00:003:01:00+30
Twinstar NANO → režim M2:
AktivitaČas
spuštění
Čas
vypnutí
Interval
(minuty)
1.elektrolýza [spuštění přístroje]0:00:000:01:00
2.elektrolýza0:15:000:16:00+15
3.elektrolýza0:30:000:31:00+15
4.elektrolýza1:00:001:01:00+30
5.elektrolýza1:15:001:16:00+15
6.elektrolýza1:30:001:31:00+15
7.elektrolýza2:00:002:01:00+30

Poznámka k algoritmu: Výše uvedený algoritmus odpovídá mému několika-dennímu měření. Je samozřejmě teoreticky možné, že je ovladácí jednotka Twinstaru naprogramovaná na nějaký složitější cyklus, při kterém se budou intervaly mezi jednotlivými elektrolýzami v delším časovém horizontu ještě nějak měnit (i když o tom pochybuji).
ORP → vliv Twinstaru na oxidačně-redukční potenciál

Testované zařízení: Twinstar NANO

Test č.1 → 60ℓ nádrž naplněná pitnou vodou, s filtrem pro cirkulaci vody


Konduktivita vody: ~930 µS/cm

Test č.2 → 60ℓ rostlinné akvárium (zaběhnuté)


Konduktivita vody: ~380 µS/cm

Upozornění: Některé prohlížeče náhled videí z YouTube z bezpečnostních důvodů neumožňují! Pokud se vám zde náhled nezobrazil, pak je to i váš případ.
Záběry přístroje Twinstar Nano v mém 60ℓ nano akváriu s pohledem na ORP metr.
Kyslík → vliv Twinstaru na hladinu rozpuštěného kyslíku ve vodě
Původně jsem měl v plánu nechat změřit i hladinu rozpuštěného kyslíku, ale zjistil jsem, že v laboratořích, které jsem kontaktoval, nemají žádné velké nádoby (akvária), ve kterých by bylo možné monitorovat, jak se mění hladina rozpuštěného kyslíku v nádrži bez Twinstaru, a pak po jeho zapnutí. Z tohoto důvodu jsem musel bohužel od měření koncetrace rozpuštěného kyslíku upustit. Takže i když z podstaty elektrolýzy vyplývá, že se hladina rozpuštěného kyslíku ve vodě bude po zapnutí Twinstaru zcela jistě zvyšovat, přesné hodnoty bohužel neznám.
Technický popis:

Autorem technického popisu přístroje je
František Roztočil

Testované zařízení: Twinstar NANO

Naskytla se mi příležitost se seznámit s kontroverzním zařízením „Twinstar“. Zařízení je funkčně elektrolyzérem, u kterého elektrolytem je voda a dochází k rozkladu vody na kyslík (O2) a vodík (H2). Ve skutečnosti jsou elektrochemické děje při provozování elektrolyzéru v reálném akvarijním prostředí složitější. Jsou ovlivněny především všemi rozpuštěnými látkami ve vodě, případně i třeba materiálem poškozených elektrod. Není účelem vysvětlovat elektrochemické děje, které připadají v úvahu. K zapůjčenému přístroji jsem neměl k dispozici návod k obsluze a dostal jsem jen několik jednoduchých slovních rad jak přístroj použít. Praktickým odzkoušením a měřením jsem získal odpověď na to, jak přístroj „Twinstar“ řeší či neřeší polarizaci elektrod, jak je ošetřen vliv různé vodivosti (konduktance) vody a jakým způsobem je zajištěno dávkování vyvíjejících se plynů (převážně kyslíku a vodíku) …

Popis vnějšku přístroje: Přístroj působí laciným profesionálním designem a dojmem. Velice nápadné je dost neobvyklé a efektní ovládání jediným „tlačítkem“ na principu kapacitou řízeného spínače. Vlastní funkce tlačítka je jednoduchá. Jednotlivými stisky (přesněji přiblížením prstu) se dá cyklicky přepínat mezi dvěma pracovními režimy označenými jako „M1“ a „M2“, a vypnutím zařízení („zapnuto režim M1“, „zapnuto režim M2“, „vypnuto“). Při přepínání se přístroj projevuje zvukově, pípnutím. Indikace zapnutí příslušného režimu je pomocí LED. Režim “M1“ je podle výrobce údajně určen pro akvária do 120ℓ a režim “M2“ pro akvária větší.

Popis vnitřku přístroje: Přístroj se dá lehce (uvolněním tří samořezných šroubů) bez poškození rozebrat. Je otázkou proč lze přístroj jednoduše rozebrat. Profesionální plošný spoj s potiskem a spoustou drobných součástek ale jistě udělá na laika dobrý dojem. Podle použitých součástek a případně i jejich propojení se dá lehce zjistit či pochopit, na jakém principu zařízení pracuje a rovnou nakreslit blokové schéma celého zařízení „Twinstar“. Blokové schéma uvádím níže na obrázku č. 1 (pro zjednodušení není ve schématu zakreslen bzučák (Buzzer).

Popis elektrod: Dvě perforovaná sítka, o průměru asi 40 mm, patrně z titanu, opatřená katalickou vrstvou platiny a uložená ve vzdálenosti 2 až 3 mm do kruhového rámečku z neznámé umělé hmoty. Materiál elektrod jsem neověřoval, protože jsem se obával poškození elektrod. Lokální zčernání již používaných elektrod naznačovalo, že na povrchu je přítomná platina.

Zapojení přístroje při měření: Protože lze nutnost použití osciloskopu předpokládat, byl (i podle odpovídajícího vnitřního zapojení přístroje) k měření použit osciloskop. Pro tento účel byl zhotoven (do obvodu napájení elektrod) prodlužovací kablík s odporem (0,5Ω) a s příslušnými konektory. Odpovídající schéma zapojení při měření je uvedeno na obrázku níže, viz obrázek č. 2. (Měření proudu, jako úbytku na napětí vhodně velkého odporu a výpočtem je při měření osciloskopem nutné a obvyklé.)

Naměřené hodnoty: Měření bylo prováděno s elektrodami umístěnými v plastovém kbelíku o obsahu 10l, který byl naplněn vodovodní (pražskou) vodou o vodivosti 225 µS. V obou pracovních režimech („M1“, „M2“) po zapnutí přístroje pomocí tlačítka došlo ke zjištění, že pracovním obvodem elektrod prochází po dobu 60-ti sekund proud, jehož polarita se po 30-ti sekundách změní. (Vlastní zapnutí je se zpožděním asi dvou sekund pro ustálení stavu nastaveného režimu, protože se přepíná jedním tlačítkem.) Dalším měřením bylo zjištěno, že tento stav se po určité době cyklicky opakuje. Pracovní cyklus se tedy sestává z aktivní a neaktivní části. Zjištěná délka pracovního cyklu je 30 minut pro režim „M1“ a 15 minut pro pracovní režim „M2“. Aktivní část je v obou pracovních režimech dlouhá 60 sekund (30+30 sec). V obou pracovních režimech („M1“, „M2“) bylo měření opakovaně sledováno přes 60 minut a po tuto dobu se výše uvedené pracovní cykly opakovaly. Při vodivosti vody 225 µS byl naměřen procházející proud +/- 0,6A při napětí mezi elektrodami +/- 13V. Proud se měnil (plaval) v rozsahu do +/- 5% výše uvedené jmenovité hodnoty proudu (0,6A). Pracovní cyklus, průběh proudu a jeho hodnoty jsou znázorněny na níže uvedeném obrázku č. 3.

Pro zjištění, jak se zařízení Twinstar chová při jiné vodivosti vody, byla zvýšena vodivost vody pomocí chloridu sodného (NaCl, kuchyňské soli) na hodnotu 460 µS. (Přítomnost chloridu sodného [NaCl] v elektrolytu způsobí, že se na elektrodách vyvíjí kromě kyslíku [O2] a vodíku [H2] ještě chlór [Cl2], a v roztoku se vytváří hydroxid sodný [NaOH]. Toto zde uvádím jako ukázku, jak elektrochemicky přísada chloridu sodného [NaCl] působí.) Při vodivosti vody 460 µS byl naměřen procházející proud +/- 0,8A při napětí mezi elektrodami +/- 9,5V. Proud se měnil (plaval), a i skokově se měnil v rozsahu až do +/- 10% výše uvedené jmenovité hodnoty proudu (0,8A). Na zmíněnou hrubou regulaci má jistě vliv probíhající polarizace elektrod i vlastní vývoj plynů, což jistě komplikuje algoritmus číslicové regulace. Naměřené hodnoty v tabulkovém uspořádání:

vodivostproudnapětíztrátový výkon
225 µS0,6 A13 V7,8 W
460 µS0,8 A9,5 V7,6 W

Závěr plynoucí z provedených měření: I když bylo měření provedeno pouze pro dvě vodivosti vody, ukazuje se, že zařízení během aktivní části pracovního cyklu (30+30 sec) reguluje napětí na elektrodách tak, aby ztrátový výkon elektrolyzéru byl konstantní při různých hodnotách vodivosti vody a odpovídal hodnotě okolo 7 až 8W. (Je mým dohadem, že tímto způsobem je docíleno přibližně stejného množství vyvíjeného plynu při různých vodivostech vody.) Polarizace elektrod je zanedbána, pracovní napětí na elektrodách je několikanásobně větší. Pomocí různě dlouhých časových úseků, kdy proud mezi elektrodami neprochází, je regulováno množství vyvíjejících se plynů pro různě velká akvária.

Poznámky závěrem: Pokud by byla regulace množství vyvíjeného plynu prováděna při malém proudu elektrolyzéru, byla by regulace množství vyvíjeného plynu komplikovaná a vyvíjení plynu by bylo málo efektní. Neprováděl jsem dlouhodobé měření činnosti zařízení “Twinstar“ (přes 60 minut). Při dlouhodobé funkci přístroje dochází údajně (dle tvrzení výrobce a svědectví některých uživatelů) k nějak sofistikovaně měněné délce neaktivních časových úseků. Protože zařízení nedokáže přesně změřit ani vodivost vody a pro různou velikost akvárií má jen zmíněné dva režimy, vzbuzuje toto spíše určitou nedůvěru a jisté pochybnosti. Smysl ve změně polarity proudu přiváděného na elektrody lze spatřit jako prostředek k udržení čistoty elektrod. Rozsah vodivosti vody, který připadá v úvahu při funkci „Twinstaru“ je značný, a proto i nějaká regulace výkonu je nutná. V podstatě jde o to, aby se při různých vodivostech vody vyvíjelo zhruba stejně bublinek a nedošlo k případnému přetížení zařízení a jeho možné destrukci.

Nějaké amatérské stavby tohoto zařízení nelze doporučit, protože při nevhodných elektrodách (elektrody by měly být „platinové“) a konstrukčních nedostatcích se do vody rozpouští těžké kovy (např. z nerez oceli), které jistě nepřispívají k pohodovému akvarijnímu prostředí. Z výše uvedeného též plyne, že i elektronická regulace množství vyvíjeného plynu je komplikovaná a pro laiky prakticky neřešitelná.

Při používání zařízení „Twinstar“ při neznámých parametrech vody v akváriu, ovlivněných i chemickým hnojením, může docházet ke zdánlivě nepochopitelným a nepředvídatelným elektrochemickým reakcím. Účelem tohoto příspěvku není podrobně rozebírat elektrochemické vlivy zařízení „Twinstar“, ale je jistě vhodné na ně upozornit. Použití tohoto zařízení v čistě rostlinném akváriu je jistě možné, ale nelze ho doporučit do akvarijního prostředí s vodními živočichy.

Detail ovladače:

     

Pár poznámek na závěr:

Nevím nic o tom, že by voda s vysokým redoxem byla pro živočichy škodlivá. Hodnoty +280 až +400 mV jsou podle řady akvaristů známkou velmi dobré až vynikající kvality vody, vynikajícího zdraví ryb, skvělého růstu rostlin, a velmi malého množství řas. To konec konců potvrzují i má vlastní měření. Naopak, v akváriích, kde bývá nižší redox (pod +260 mV) už nebývá zdraví ryb a kondice rostlin optimální, běžně se tam výskytují vláknité řasy a ruduchy, a někdy i sinice. Hodnoty ORP pod +200 mV pak obvykle signalizují špatné nebo zhoršené zdraví ryb, a velké množství nejrůznějších druhů řas, a případně i sinic. Twinstar pak takovéto rizikové prostředí v akváriu záměrně nastoluje, a uměle udržuje. Zvyšuje při tom sice i hladinu rozpuštěného kyslíku, který ve formě nanobublinek a díky svým dezinfekčním účinkům může potlačovat některé druhy řas (což je pozitivní), ale vzhledem k tomu, že účinky elektrolytické vody na živočichy nebyly zatím (pokud vím) podrobněji zkoumány, je otázkou, zda bude pro organismy takovéto prostředí z dlouhodobého hlediska vhodné. Dosavadní praktické zkušenosti s elektrolytickou vodou se nicméně zdají být vesměs pozitivní.

Jak už bylo řečeno, jednou ze známek dobré kvality vody v akváriu jsou také vyšší hodnoty ORP. Naopak nižší hodnoty ORP svědčí obvykle o zhoršujících se podmínkách v akváriu, a s tím souvisejícími problémy jako jsou onemocnění ryb nebo přemnožení řas. Příčinou těchto problémů bývá obvykle postupné hromadění organického odpadu. Nízký redox, který by za normálních podmínek znamenal zhoršení podmínek v akváriu (resp. upozornil by nás na to, že v akváriu začínají nabírat na intenzitě redukční procesy spojené s hromaděním organických odpadních látek), je v elektrolytické vodě běžným standardem. Jak v takové situaci poznáme, že se situace v akváriu zhoršuje? Uměle snižovaný redox bude všechny potenciální problémy maskovat.