Ekologie rostlinného akvária

V mantinelech zdravého rozumu a kritického myšlení

484
Publikováno: 01.05.2014, Aktualizováno: 29.04.2016

Dílna: Stavíme LED osvětlení (1)

Stavebnicové LED osvětlení bez pájky

Snad každý z nás se už setkal s nějakým tím článkem o LED osvětlení, ale málokdo si troufne na to, aby si takové osvětlení doma sám postavil, a komerční LEDková osvětlovací tělesa jsou pořád ještě příliš drahá na to, aby se do nich vyplatilo investovat. Naštěstí pro nás existují i firmy, které nabízejí poměrně levné LEDkové "stavebnice", které si zvládne doma postavit snad každý. Jednou z takových firem je i firma Rapid LED, jejíž stavebnici si zde představíme. Velkou výhodou těchto stavebnic je i to, že jsou v ní použity výhradně jen prověřené, kvalitní komponenty (vč. špičkových čipů Cree a spolehlivých zdrojů Mean Well).

Autor článku: Marcin Smok původní článek

Navzdory klesajícím cenám nových LEDkových osvětlovacích těles zůstává podomácku vyráběné osvětlení cenově nejvýhodnějším řešením, a kromě toho je tímto způsobem možné si ho také dokonale přizpůsobit svým potřebám, nemluvě o potěšení, které vám výroba vlastního osvětlení přinese. V jedné ze svých předchozích recenzí (RapidLED 12 LED Plug-n-Play Retrofit Kit) jsem psal o stavebnicové sadě Rapid LED s nepájenými spoji, což je zajímavé řešení pro lidi, kteří by si rádi vyzkoušeli postavit vlastní LEDkové osvětlení, ale netroufají si na pájení součástek. Nedávno sady s nepájenými spoji firmy Rapid LED prošly několika změnami, a mně se jedna z nich dostala do rukou k posouzení. Podívejme se tedy na to, co je v této stavebnicové sadě nového ...

V internetovém obchodě firmy Rapid LED je možné si vybrat hned z několika stavebnic podle toho, kolik LED čipů máte v plánu ve svém projektu použít. K dispozici máte také stmívatelné nebo klasické verze. Já jsem měl možnost otestovat nestmívatelnou sadu se 6-ti čipy (jejíž cena v době sepisování tohoto článku byla $59). Podívejme se, co všechno najdete uvnitř balíčku:

Je vhodné zde zmínit, že celou sadu si lze v mnoha ohledech přizpůsobit vlastním potřebám. Kromě výběru optiky a délky kabeláže vám firma Rapid LED může poslat jakoukoli kombinaci bílých vs. modrých LED čipů. Díky tomu si můžete postavit osvětlení vhodné jak pro sladkovodní akvária (sestávající výhradně jen z bílého světla), tak i mořská akvária (modré světlo může sloužit i jako doplněk k halogenidovým výbojkám), případně si můžete jednotlivé barvy libovolně nakombinovat ...

Jedinou věcí, která v sadě chybí, je chladič, který si musíte objednat zvlášť. Podle mého názoru je to ale dobře, protože díky tomu se daří firmě Rapid LED držet cenu sady na nízké úrovni, a zákazníci si zároveň mohou vybrat chladič přesně podle svých potřeb. Na webových stránkách firmy Rapid LED je na výběr několik velikostí chladičů, a to jak klasických hliníkových, tak i černých anodizovaných, které vypadají opravdu pěkně. Já jsem si pro svůj projekt vybral černý anodizovaný chladič s předvrtanými dírami se závity k uchycení dodávaných LEDkových hvězdic.

Jak už jsem zmínil, pracovníci firmy Rapid LED předělali ještě trochu nepájené konektory, takže je teď ještě snazší mezi sebou jednotlivé LED čipy propojovat. Místo centrálního panelu, ve kterém se LED čipy propojují (jako tomu bylo u starších verzí těchto stavebnic), jsou nyní konektory připájeny přímo na přípojky na LED čipech, což je z pohledu uživatele mnohem elegantnější řešení.

Jediné, co tedy musíte udělat, je uspořádat si LED hvězdice podle svých představ, a pomocí propojovacích kabelů je spojit dohromady (nemusíte se dokonce obávat ani špatného zapojení, protože konektory pasují vždy jen tam, kam mají).

Celý instalační proces by měli zvládnout i méně zruční kutilové, a ten, kdo už má s výrobou LED osvětlení nějaké zkušenosti, by měl být schopen celou stavebnici sestavit za méně než 20 minut.

Pro ty, kteří to předtím ještě nikdy nezkoušeli, je na webových stránkách firmy Rapid LED k dispozici online návod, a na jejich YouTube kanálu i instruktážní video (podívat se na něj můžete zde youtube.com).

Když bych to měl shrnout, tak stavebnice Rapid LED s nepájenými spoji jsou výborným řešením pro každého, kdo si chce postavit vlastní světlo, ale nechce investovat do pájecího vybavení. Nové, předělané konektory umožňují nyní větší flexibilitu při uspořádání LED čipů, a díky rozsáhlým možnostem výběru použitých komponent jsou tyto stavebnice pro potenciální zákazníky velmi atraktivní.

Tyto stavebnice s nepájenými spoji proto mohu doporučit každému, kdo má v plánu si pro své akvárium postavit nějaký LEDkový osvětlovací panel. A kromě toho, pokud byste z nějakého důvodu nebyli spokojení s výběrem barevné teploty svých čipů nebo počtem čipů v sadě, tak si na stránkách firmy Rapid LED můžete všechny nepájené součástky objednat zvlášť, díky čemuž pro vás bude velmi snadné sestavit si světlo přesně podle vašich představ. V době sepisování tohoto článku jsou k dispozici nepájené čipy s následujícími barevnými teplotami: červená, zelená, azurová, modrá, fialová, pařížská modrá, rudá a tři bílé: studená, neutrální a teplá. Podrobnější informace najdete na stránkách firmy Rapid LED zde: http://www.rapidled.com.

Příspěvek přeložen a fotografie použity s laskavým svolením autora.