Ekologie rostlinného akvária

V mantinelech zdravého rozumu a kritického myšlení

463
Publikováno: 20.02.2014, Aktualizováno: 27.04.2016

Faktory potlačující růst řas → hypotézy

Odpověď na základní otázku

  "Ó, Hlubino myšlení, úkol, pro nějž jsme tě zkonstruovali, je tento: Chceme, abys nám dala ... odpověď."
  "Odpověď? Odpověď na co?"
  "Na základní otázku života, vesmíru a vůbec! ... Dokážeš to?"
  "Ano," pravila Hlubina myšlení. "Život, vesmír a vůbec. Odpověď na to existuje ... ale budu si to muset trochu promyslet."
  "Jak dlouho?" zeptal se.
  "Sedm a půl miliónu let," odpověděla Hlubina myšlení.

– Stopařův průvodce po galaxii

Tento článek je pokusem o shromáždění všech názorů na toto téma (převážně z vlákna na fóru APC1), ale nejen odtud), a jejich poskládání do víceméně kompletního seznamu. Uvědomte si prosím, že se jedná pouze o snahu poskytnout vám (v předstihu) pár vodítek ohledně odpovědi na základní otázku → ještě předtím, než ji pro nás Hlubina myšlení vypočítá ... což bude chvíli trvat . Pamatujte prosím také na to, že vše je vzájemně propojené, takže v některých případech může jeden argument platit pro více bodů.

1) Poznámka: Přestože se Tom Barr (plantbrain) rozhodl všechny své příspěvky z tohoto vlákna odstranit (na základě sporů s předchozím administrátorem), pokusil jsem se některé jeho myšlenky rekonstruovat z příspěvků na jeho vlastním fóru (www.barrreport.com).

Názory na to, co může potlačovat řasy

Nepropadejte panice!

Čas od času zdůrazňujeme jeden bod
(v seznamu) na úkor těch druhých.
Jen málo lidí dokáže žít v šedé zóně s poznáním,
že žádné černobílé řešení neexistuje.

Nepropadejte panice, pokud (zatím) neznáte odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec.

Jak vědci často poznamenávají, je důležité si uvědomit, že v našich akváriích existují různé druhy řas (a nejen řas), každý kmen má tisíce nebo (přinejmenším) stovky druhů, a každý druh má jiné vlastnosti a jiné požadavky na světlo, živiny a další věci. Ve většině případů (s výjimkou sinic) se naše řasy vyskytují v říši protistů (protista), což je takový "mišmaš" organismů, které se nedají dost dobře zařadit do živočišné ani rostlinné říše. Do této říše patří jak vícebuněčné, tak i jednobučné organismy, eukaryota i prokaryota, a organismy, které přecházejí od autotrofních, přes částečně autotrofní/heterotrofní, až po zcela heterotrofní. Díky tomu může mít každá skupina řas zcela odlišné spouštěče a/nebo niky.

Plamenné diskuze, které se občas na toto téma vedou, mají na svědomí často jednostranné pohledy lidí, kteří jeden nebo hrstku parametrů považují za 'důležité'. Jsem si jistý, že tyto spory nebudou trvat věčně, ale prozatím se budeme muset smířit s tím, že ještě nemáme dostatek informací.

Když bychom to vzali obráceně: Pokud by někdo založil vlákno na téma "Jak úspěšně pěstovat řasy v rostlinném akváriu", panovala by v tomto ohledu jistě větší shoda.